Aktívne OSHO meditácie

Pamätáte si, že ešte pred cca 15-timi rokmi bola meditácia spojená predovšetkým s ezoterikou a zďaleka nebola považovaná za niečo prirodzené, normálne? Práve meditácia sa za posledné roky krásne posunula - zo sveta ezoteriky do kategórie "nový normál". Ak dnes spomeniete, že meditujete, už si vás nikto nespája s Hare Krišnou a nepozerá sa na …

Pamätáte si, že ešte pred cca 15-timi rokmi bola meditácia spojená predovšetkým s ezoterikou a zďaleka nebola považovaná za niečo prirodzené, normálne? Práve meditácia sa za posledné roky krásne posunula – zo sveta ezoteriky do kategórie „nový normál“. Ak dnes spomeniete, že meditujete, už si vás nikto nespája s Hare Krišnou a nepozerá sa na vás ako na čarodejnicu. Pretože aj dôvodov, pre ktoré ľudia skúšajú meditovať, je už pomerne viac.

Sme generácia, ktorá vo svojej mysli denne spracuje tisícky informácií a naša pozornosť je roztrieštená na milión kúskov. Nie výnimočne, ale každý deň urobíme stovky rozhodnutí a sme vystavení enormnému množstvu podnetov, ktoré sa k nám dostávajú cestou podvedomého nátlaku byť lepším alebo cestou nevedomej závislosti. Tento kruh naberá na otáčkach a v istom štádiu života si mnohí povieme, že už fakt stačí. Že už nevládzeme pretekať, prípadne sme stratili zmysel, za ktorým utekáme. A hľadáme možnosť ako trochu poodstúpiť a získať nadhľad nad životom, ktorý pripomína nekonečnú naháňačku výkonov. Vtedy sa nám naskytá možnosť spoznať techniky, vďaka ktorým skrotíme vrtkú myseľ a jej konštrukty.

Jednou z účinných foriem práce s mysľou je meditácia. Ale nie je to instantné riešenie, vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú prax, aby nám priniesla ovocie. Je dosť možné, že dlho nám neprinesie nič. Až raz príde vhľad.

Väčšinou si ľudia predstavujú meditáciu ako tichý zásed v lotosovom sede. Ale meditácia má tisíc podôb. Práve tá tichá meditácia v sede je pre dnešného západného človeka tá najťažšia forma meditácie. Ak ste už skúšali meditovať, asi ste sa dostali do bodu, kedy ste pristihli samých seba, že miesto meditovania vo svojej mysli rozvíjate rôzne scenáre, rekapitulujete alebo plánujete. Jednoducho po pár sekundách človek ľahko stratí niť a myseľ si ide svoje. A väčšinou sme sklamaní sami zo seba, že tú myseľ (monkey mind) nevieme dostať „pod kontrolu“. A táto úplne bežná skúsenosť prináša krásny Aha moment – počkať, počkať, táto cesta je príliš náročná, ide to aj inak?

Som si istá, že meditácia je pre každého, ale vstup do nej môže mať pre každého inú podobu.

Už malé deti poznajú stav radosti z prítomného okamihu keď skáču po gauči, keď skáču v daždi do mlák alebo keď rozpažia ruky a točia sa vo vírivom pohybe, v tanci. Pre deti je meditácia v pohybe prirodzeným spôsobom vnímania reality. Ich myseľ ešte nie je deformovaná do tej podoby, že by v prítomnosti rutinne vykonávali nejakú činnosť (napríklad tancovali) a mysleli na niečo úplne iné (napríklad na to, čo sa im v noci snívalo). Pre deti je pohyb natoľko prirodzený, až je nezastaviteľný. To len my dospelí sme schopní ísť behať do prírody a v hlave si rozvíjať pracovné stratégie či osobné záležitosti mimo prítomnej reality.

A pohyb sa pre deti častokrát stáva vstupnou bránou do meditácie.

Bez toho, aby sme ich k tomu nútili, aby sme ich systematicky v tomu viedli. Práca s telom a spontánny pohyb/ tanec je pre ne naprosto prirodzený. Ak máte deti, asi ste si všimli, že ich potreba pohybu, skákania, vytriasania je oveľa väčšia ako vaša. Dokonca majú potrebu sa len tak váľať po zemi, gúľať sa, krútiť sa, visieť dolu hlavou. Nás rodičov to častokrát privádza do zúfalstva, až hnevu alebo strachu. Ale pre deti je to spôsob ako uvoľniť napätie z tela. Kto z vás niekedy videl svoje dieťa ticho sedieť v lotose a meditovať v podobe, s ako si meditáciu najčastejšie spájame? Asi málokto… ak ale máte také dieťa doma, prosím napíšte mi, fakt by ma úprimne zaujímali jeho pohnútky.

Pohyb a tanec nás dokáže uvoľniť a presunúť z hlavy do srdca. Do priestoru, z ktorého nekalkulujeme, ale jednáme z čistoty. Do priestoru, z ktorého dokážeme zachytiť neviditeľné a nechať sa tým dokonca viesť. V priestore srdca sa dejú zázraky.

Predstavte si, že by sme na chvíľu boli ako deti, že by sme si našli čas na skákanie, spontánny pohyb, vírenie v kruhu, vytriasanie napätia z tela. A predstavte si, že by to netrvalo minútku, ale napríklad 45 minút. A žiaden pohyb by nebol čudný, smiešny, trápny, nemoderný… a neboli by sme za tie čudné pohyby súdení okolím, neboli by sme za trapošov alebo čudákov. Pravdepodobne by si myseľ krásne oddýchla, dostala by sa do prítomnosti a telo by sa zbavilo napätia. Takýto efekt prinášajú aktívne OSHO meditácie.

OSHO aktívne meditácie sú ideálnym nástrojom pre moderného človeka. Tieto meditácie sú plné pohybu a niektoré obsahujú aj prvky katarzie.

Aktivita, pohyb a katarzia nám pomáhajú, pretože nám umožnia presunúť našu pozornosť z hlavy do srdca a vyjadriť tak všetky pocity a emócie, ktoré v priebehu bežných dní potlačujeme, pretože „sa to nehodí“ alebo „sa to nemá“. Vystúpime z našej večne kontrolujúcej mysle a spojíme sa opäť s vnemami a impulzami tela, ktoré by sme potrebovali vypustiť von. Ak ich necháme v tele nevyjadrené, potlačené, väčšinou dôjde k výbuchu, hádke alebo konfliktu s najbližšími, hoci pravý dôvod je banalitou a spúšťačom sú dávno nahromadené emócie. Je vám to trochu povedomé?

A ten, kto je veľmi dobrý v maskovaní nežiadúcich pocitov, ktoré nenašli cestu von, ale tlačia sa pod povrchom nevyjadrené, si častokrát pripravuje pôdu pre rôzne ochorenia, v ktorých sa tieto pocity somatizujú v najrôznejších šifrách.

Aktívne OSHO meditácie pracujú s telom, skrz ktoré sa dokážeme dostať do skutočnej hĺbky našej duše.

Telo je naším chrámom, má svoju formu a ukrýva najrôznejšie obsahy. Dnešný fitness trend alebo trend zdravého životného štýlu pracuje prevažne s tou formou – aby bola čo najviac estetická, príťažlivá a sexi. Avšak načo nám je krásna forma, ktorá ukrýva najrôznejšie bolesti, zranenia, hnev, pocit nedostatku či prehnanej sebakritiky. (S týmto obsahom môžeme pracovať aj terapeuticky vo forme dialógu s psychológom, ten dialóg však prebieha na úrovni mysle, nie srdca. Z vlastnej skúsenosti viem, že hoci hlava danému problému rozumie, srdce to necíti a ten súlad neprichádza, hoci človek racionálne pretočil danú situáciu už z každej strany.)

Položte si úprimnú otázku: budete mať z takej formy skutočnú radosť? Žiaľ nie. Ale dobrou správou je, že skrz naše telo sa k týmto obsahom vieme dostať, vyniesť ich na svetlo, vyjadriť a touto cestou ich uzdraviť.

Aktívne meditácie využívajú pohyb a tanec, intenzívne dýchanie alebo zvuk k rozprúdeniu našej energie a uvoľneniu sa do ľahkosti bytia.

Dajte telu priestor vyjadriť potlačené a uvidíte ako sa vám odvďačí. Tá ľahkosť, to prijatie, ten súcit voči sebe samému si zaslúžite.

Rada vás aktívnymi meditáciami prevediem ako certifikovaná facilitátorka v okolí Popradu, pod Tatrami. Verím, že raz mesačne sa budeme stretávať na podvečernej akcii plnej pohybu a uvoľnenia. A časom sa stanú aj aktívne meditácie takým „novým normálom“ pre ľudí, ktorí budú pripravení odložiť masky.

Júlia Suchá

Júlia Suchá

Súvisiace články

Od 10. januára 2024 začíname s jogou v Krásnych Sadoch. Pozývam vás na malebné miesto, do priestoru Súkromnej základnej školy Krásne Sady. Pod lesom s krásnym výhľadom na tatranské štíty, do priestoru, ktorý krásne podčiarkne spoločnú prax jogy. Vítaní ste všetci, začiatočníci aj pokročilí. Aj tí, ktorí si občas zacvičíte podľa Youtube. Skupinová energia má …

Od decembra 2023 budem viesť pravidelné lekcie jogy vo Veľkej Lomnici. Takto pred Vianocami sa zvykneme rozdávať na všetky strany, pracovne aj osobne, a možno niekedy na konci sviatkov si uvedomíme, že sme sa nezastavili a vlastne si nenašli čas na kvalitný oddych. A ja vás preto srdečne pozývam na lekcie jogy. Do priestoru uvoľnenia, …

Na lekciách, ktoré vediem v Spišskom Hrhove, som spoznala Zuzku Pellovú. Zuzka pracuje ako redaktorka časopisu Vierka, magazínu pre slabozrakých. Po mesiacoch spoločného cvičenia ma oslovila s nápadom na rozhovor do časopisu. Milo ma prekvapila týmto návrhom a poslala mi pár otázok "na telo", vdaka ktorým vznikol tento rozhovor o joge. So súhlasom Zuzky a …

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *